TEKNOLOJİMİZ HAKKINDA....
 
SolBanner
  GÖRSELLER |  ÜRÜNLER |  DÜKKAN |  HABERLER
 
TEKNOLOJİMİZ HAKKINDA....BİLGİLER << Geri
NEDİR ?

Yüzeylerin uygulama sonrası gösterdikleri değişen özelliklere "Akıllı katman teknolojisi" deniliyor. Uygulama esnasında yüzey üzerinde oluşturulan ultra ince katman sayesinde istenilen özellikler kazandırılabiliyor.

Katman kalınlıkları yüz nanometre'den ( 1 nanometre = 1 metrenin milyarda biri ) küçük olduğundan nano teknoloji tanımı içinde yer alıyor. Hidrofob (Su itici) ve hidrofil ( Su sever) özellikleri ile ikiye ayrılırlar.

Kullanılan alan ve ihtiyaca göre uygulanırlar. İnsan saçından bile çok daha ince olan ve göz ile görülmeyen bu tabaka fiziki olarak yüzey ile çok sağlam bağ kurarak ancak mekanik aşınma ile yok edilebilir.

Endüstriyel üretim esnasında malzemeye veya eşyaya tercih edilen akıllı yüzey koruma özelliği yüklenebilir.

NANO

NASIL ÇALIŞIR ?

Laboratuvar ortamında geliştirilen ultra ince katman malzemesi su veya alkol içinde inceltilerek yüzeye uygulamaya hazır hale getiriliyor.

Taşıyıcı görevi olan su veya alkol uygulama esnasında buharlaştıkca içindeki nano maddeleri, atomlar arası güç olarak bilinen, van der Waals kuvveti ile yüzeyle sağlam bir bağ kuruyorlar.

Sertleşme süreci sonrasında bu bağ ancak mekanik işlem ile tekrar kaldırılabiliyor.

Yüzeylere göre değişen bu nano yüzey katmanına, makro boyutta mümkün olmayan, çok farklı fiziki özellikler kazandırılabiliyor.


NEREDE KULLANILIR ?

Parlak ve pürüzsüz yüzeylere olduğu gibi pürüzlü ve emici yüzeylerede uygulamak mümkün.

Boyalı veya ham olmasına göre çeşitli uygulama ürünleri veya teknikleri mevcuttur.

Çok çeşit doğal ve yapay maddelere uygulanabilir ve yüzeyde ciddi anlamda koruma ve temizleme kolaylığı sağlar.

Değeri korunmak istenilen her çeşit malzemeye veya eşya yüzeyine üretim esnasında veya sonrasında uygulanabilir.


FAYDALARI NEDİR ?

Uygulama yapılan yüzeyler uzun süreli değerlerini korurlar ve asit, yağ, kir ve diğer yüzeyi yıpratan maddelere karşı en yüksek derecede direnç sağlarlar. 

İsteğe göre yüzeye aktif şekilde mikrop ve bakteri öldüren özellikler dahi uygulanabiliyor. 

Uygulaması daha basit olan yağ, su ve kir itici özellik yüzeylerin deterjan kullanmadan kolayca temizlenebilmesini sağlıyor. 

Hemen hemen her yüzeye uygulamalar yapılabilindiği gibi özellikle çevrenin ağır şartlarından yıpranan hijyenik ortamlardaki yüzeylere anti bakteriyel, anti küf ve mantar yok edici katman uygulaması ile çözüm ürete biliniyor.


NASIL UYGULANIR ?

Yüzeylerin yapısına ve alan ölçülerine bağlı olarak çeşitli uygulama yöntemleri uygulanabiliyor.

Bunlar  ;

Püskürtme
Daldırma
Rulolama
Fırçalama
Karıştırma
olarak tanımlanabilir. 

Hangi uygulama en doğru ve uygun olacağı yüzeyin emiciliği ile olduğu gibi farklı diğer faktörlere bağlı olarak tespit edilir.


KORUMA SÜRESİ NEDİR ?

Nano katmanın dayanıklılık süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Çevre koşulları, temizlik periyodları veya yüzey şartlarına göre verilen süreler uzar veya kısalır.

Sürecin doğru işlemesi için verilen kullanım ve temizlik kurallarına dikkatle uyulması temel şarttır. Tüm şartlara uyulduğunda yapılan uygulamaya göre yüzey koruma katmanı 2 ila 5 yıl arasında hatta bazı uygulamalarda 10 yıl ve fazlasına dahi ulaşılabiliyor.